Studio Kreatywne | Fotografia Reklamowa | Strategia | Branding Gliwice, Warszawa

O skromnych początkach trzech gigantów

08 lutego

Tags: , ,

by Tadeusz
O skromnych początkach trzech gigantów

Najnowsze wpisy

Kategorie

 • Brak kategorii

Najnowsze komentarze

  Archiwa

  Trzy firmy / trzy branże / trzy garaże

  Piątek to dobry czas nie tylko na zabawę. Mamy środek zimy, ale weekend zapowiada się ciepło więc pewnie wielu zabierze się za porządki, zajrzy do piwnic, czy wysprząta swoje samochody. Jednak przed otworzeniem wrót swojego garażu przeczytaj dzisiejszy wpis, a inaczej spojrzysz na to zapomniane zimą miejsce.

  Nie tylko wszechświat powstał ex nihilo – niektóre światowe marki także. Weekend za pasem, a słońce przypomina o porządkach w szopach i garażach przywołajmy dzisiejszych gigantów, którzy działalność zaczynali właśnie tam.

  Łatwo jest spojrzeć na największe firmy na świecie i pomyśleć: „Nigdy nie mógłbym zacząć czegoś takiego.” I masz rację. Większości z tych firm, dziesięciolecia zajęło znalezienie się w tym miejscu, w którym są dzisiaj. Bohaterowie dzisiejszego wpisu nie zaczęli od razu od próby utworzenia gotowego molocha pod nazwą Harley-Davidson, Apple czy Walt Disney. Zaczęli od wprzęgnięcia całej pasji w ożywienie swoich małych pomysłów – poskładania motorynki, złożenia komputera czy sklejania animacji obrazków…

   Niezależnie od tego, czy jest to garaż, piwnica, czy pokój w akademiku – każda wymieniona we wpisie firma miała skromne początki. Tu nie chodzi o to, od czego zaczynasz. Jak mówił klasyk mężczyznę poznaje się po tym jak kończy!

  The Walt Disney Co. 

  Jeden z kilku najlepiej zarabiających konglomeratów medialnych na świecie. Wszystko zaczęło się latem 1923 roku w jednoosobowym garażu należącym do wuja Walta – Roberta Disneya. W tym czasie firma nazywała się The Disney Brothers Studio i znajdowała się ok. 45 minut od dzisiejszego Disneyland Park w Anaheim w Kalifornii. W tej małej przestrzeni zespół nakręcił Alice Comedies, które później zainspirowały pierwszą wersję Alicji w Krainie Czarów.

   https://www.statista.com/statistics/273555/global-revenue-of-the-walt-disney-company/

  Kilka miesięcy później Disney wraz z bratem Royem przeprowadzili się na większą ulicę, gdzie Disney podpisał umowę z wytwórnią Universal Studios na dystrybucję Alice Comedies. A reszta to już annały animacji!

  Kompilacja pierwszych animacji Disneya

  Harley-Davidson

  W 1901 roku 21-letni William S. Harley opracował plany stworzenia małego silnika  do napędzania roweru.

  W ciągu następnych dwóch lat Harley i jego przyjaciel z dzieciństwa, Arthur Davidson, zbudowali swój motocykl z zaprzyjaźnionej drewnianej budki o wymiarach 10 na 15 stóp w Milwaukee w stanie Wisconsin. Był to odpowiednik garażu, bo nie mieli samochodów do trzymania.

  Oficjalnie założyli Harley-Davidson w 1903 roku i dziś jest to najbardziej znana marka motocykli na świecie. Znacie słynną ich słynną reklamę o mężu z żoną i zjawiającym się nagle kochanku na Harleyu ? Nieee? Koniecznie zobaczcie !

  Apple

  Jest to jedna z najcenniejszych marek w dzisiejszych czasach, więc często zaskakujące jest, gdy ludzie dowiadują się, że pierwsze komputery Apple zostały zbudowane w małym garażu w Cupertino, w Kalifornii. 

  W 1976 roku Steve Woźniak stworzył pierwszy komputer Apple. Następnie połączył siły ze zmarłym Stevem Jobsem i innym partnerem, Ronaldem Waynem, aby uruchomić Apple Computer Co. z siedzibą w zaadaptowanym garażu Jobsa. Jednym z pierwszych dużych zamówień był lokalny sprzedawca, który zamówił 50 komputerów po 500 USD za sztukę, które udało im się wyprodukować w zaledwie 30 dni.

  Dziś dom w Dolinie Krzemowej, w którym Jobs dorastał, jest wymieniony jako ważna atrakcja turystyczna i jeden z historycznych punktów miasta.

  Ale te firmy, które odnoszą sukcesy, nie są jedynymi, które zaczęły się od przydomowych szop. Tesla Motors i wiele innych także zostały uruchomione w garażu. Ale garaże nie są jedynym miejscem, w którym rodzą się firmy. Nike wyszedł z bagażnika założyciela – Phila Scotta, a początek imperium Michaela Della bierze swój początek w jego pokoju w akademiku na Uniwersytecie Teksańskim 😉 

  Czego możemy nauczyć się z tych historii to to, że niesamowite koncepty nie mają granic. Od małych, wynajętych garaży po wielomiliardowe firmy – każdy, kto posiada pasję, nadać jej kształt i rozwijać pomysł w dowolnym miejscu. Ty, mając do dyspozycji studio K8 możesz także podbić resztę świata!

  Add your Comment